Zajmuję się aranżacją wnętrz, w związku z czym odwiedzam wiele domów. Zasadniczo moi klienci dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich chce, by ich meble i podłogi wymagały jak najbardziej ograniczonej konserwacji. Druga wysoko ceni naturalne drewniane powierzchnie w swoim otoczeniu i jest gotowa robić wszystko, co konieczne, by utrzymywać je w optymalnym stanie.
Moje podejście jest, można powiedzieć, dwojakie. W domu całorocznym chętnie podejmuję wszelkie wysiłki, by móc cieszyć się pięknem naturalnych powierzchni. W domku letnim natomiast wolę ograniczać prace do niezbędnego minimum. W obydwu przypadkach ważne jest stosowanie odpowiedniego mydła do czyszczenia drewna. Jeśli podłoga jest mydlona lub olejowana, stosowane mydło nie może mieć działania odtłuszczającego. Powinno natomiast zarówno skutecznie czyścić, jak i pielęgnować powierzchnię, by opierała się zabrudzeniom i była łatwa w utrzymaniu.
W niniejszym artykule przedstawię garść informacji na temat zalet i wad podłóg wykończonych za pomocą mydła, oleju oraz lakieru w oparciu o moje doświadczenia.
Podłoga mydlona ma charakterystyczny matowy, naturalny wygląd, który doskonale pasuje do skandynawskiego stylu. W moim salonie, jadalni, kuchni oraz sypialniach mam podłogi z litego drewna z daglezji. Dawniej były olejowane, ale ostatnio zdecydowałam się na ich wykończenie mydłem. Czy żałuję tego wyboru? Absolutnie nie. Ich mycie jest trochę bardziej skomplikowane, ale za to pozwala uzyskać idealną czystość.
Stosuję preparat WOCA Natural Soap i kilka mopów namoczonych w jego roztworze. Zamiast płukania mopa, wymieniam je, by przez cały czas używać czystego. Na podłodze w kuchni oraz na innych, mocniej zabrudzonych powierzchniach, pozostawiam roztwór na parę minut. Następnie przecieram podłogę wzdłuż usłojenia białą wkładką polerską, a na koniec mopem namoczonym w czystym roztworze mydła i starannie wyżętym. Taki sposób mycia pozwala mi na utrzymanie podłóg w czystości, a ich wygląd z czasem staje się coraz ładniejszy. Gdy powierzchnia wymaga głębokiego oczyszczenia, stosuję WOCA Intensive Wood Cleaner. Następnie poddaję ją obróbce za pomocą Natural Soap rozcieńczonego w proporcji 1:10. Dzięki temu nigdy nie doprowadzam moich podłóg do stanu, w którym rozpaczliwie potrzebują szlifowania.
W dużej sypialni mam podłogę z litego olejowanego drewna. Do jej regularnego mycia używam Natural Soap, a co czwarty raz, odkąd poznałam ten produkt, stosuję WOCA Oil Refreshing Soap.
Dwa razy w roku konserwuję powierzchnię preparatem WOCA Oil Care, który nakładam bawełnianą ścierką lub specjalną ściereczką wełnianą. Nie zabiera to dużo czasu, trzeba tylko o tym pamiętać. Ponieważ nie od samego początku należycie dbałam o podłogę, w jej powierzchni w kilku miejscach są maleńkie otwory, przez które wnikają zanieczyszczenia. Dlatego zamierzam ją oczyścić za pomocą Intensive Wood Cleaner, a następnie zastosować WOCA Maintenance Oil i wypolerować, aby przywrócić jej szczelność.
Gdybym miała ponownie wybierać wykończenie podłogi, chętnie zdecydowałabym się na olejowanie, ale musiałabym w swoim kalendarzu od początku ustawić przypomnienie, by na zmianę używać Natural Soap i Oil Refreshing Soap, a także, kilka razy w roku, Oil Care do jej konserwacji.
Właściwa pielęgnacja, która nie zabiera zbyt dużo czasu, pozwala cieszyć się piękną olejowaną podłogą przez długie lata.
Tina Dalbøge ma w domu olejowaną podłogę i chętnie zdecydowałaby się ponownie na ten sposób obróbki, wiedząc już, że do jej czyszczenia może wykorzystywać Natural Soap i - w co czwartym myciu - Oil Refreshing Soap. Dwa razy w roku stosuje też preparat Oil Care. Nie jest to żaden problem. Trzeba tylko o tym pamiętać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji podłoga zachowuje estetyczny i stylowy wygląd przez wiele lat. |
Wraz z mężem kupiliśmy uroczy letni domek, w którym była podłoga z drewna lakierowanego. Będziemy z niego korzystać przez cały rok, a także udostępniać rodzinie i znajomym, więc powierzchnie powinny być na tyle proste w pielęgnacji, na ile tylko to możliwe.
Do mycia podłogi będę stosować WOCA Master Cleaner i kilka mopów, które będę wymieniać w trakcie pracy. W kalendarzu ustawię sobie przypomnienie, by raz w roku użyć Intensive Wood Cleaner do usunięcia pozostałości mydła, a następnie zakonserwować powierzchnię i zniwelować ewentualne rysy środkiem WOCA Master Care nakładanym wełnianą ściereczką. W ten sposób podłoga zachowa piękny wygląd przy minimum pielęgnacji.
Trzeba pamiętać, że Master Cleaner ma działanie odtłuszczające, dlatego nie można go stosować do podłóg olejowanych ani mydlonych.
W swoim letnim domu Tina Dalbøge ma lakierowaną drewnianą podłogę. Do jej mycia używa produktu Master Cleaner. Raz w roku czyści powierzchnię środkiem Intensive Wood Cleaner, po czym nakłada preparat Master Care, by zasklepić mikroskopijne ubytki lakieru i zachować jego estetyczny wygląd oraz łatwość utrzymania. |